stopwatch-

Mistrzostwa świata w lekkoatletyce 2017

Nikt na pewno nie zapomniał jeszcze tak wspaniałego wydarzenia sportowego jakim były mistrzostwa świata w lekkoatletyce 2017, które odbyły się w tym roku w Londynie. Głównie dzięki wspaniałej pozycji Polaków i zdobytych medalach, ale również z powodu wielu emocji, które towarzyszyły tym dniom, na pewno długo będziemy wspominać to wydarzenie.

Mistrzostwa świata w lekkoatletyce są zawsze wielkim wydarzeniem i również w tym roku emocji nie brakowało. Zawody lekkoatletyczne odbywały się od 4 do 13 sierpnia na londyńskim stadionie olimpijskim. Aż 204 reprezentacje zmagały się w 48 konkurencjach, dając niesamowite widowisko pełne emocji.

Program mistrzostw

Mistrzostwa Świata w  lekkoatletyce zawierały bardzo bogaty program, który zawierał aż 48 konkurencji, w tym 24 konkurencje dla kobiet i 24 dla mężczyzn.

Klasyfikacja medalowa

Zdecydowanym faworytem mistrzostw okazały się Stany Zjednoczone, które zdobyły aż 30 medali, w tym 10 złotych, 11 srebrnych i 9 brązowych. Trzeba przyznać, że jest to bardzo imponujący wynik. Na drugim miejscu znalazła się Kenia z dorobkiem 11 medali, w tym 5 złotych, 2 srebrnych i 4 brązowych. Na trzecim miejscu z 6 zdobytymi medalami umiejscowiła się Południowa Afryka. Zawodnicy tego kraju zdobyli 3 złote medale, 1 srebrny i 2 brązowe.

W pierwszej dziesiątce znalazła się również Francja (5 medali), Chiny (7 medali), Wielka Brytania (6 medali), Etiopia (5 medali), Polska (8 medali) oraz Niemcy (5 medali).

Wyniki polskich zawodników

Nasz kraj pokazał się na mistrzostwach świata z bardzo dobrej strony. Zdobyliśmy w sumie 8 medali, w tym 2 złote, 2 srebrne i 4 brązowe. Złoto wywalczyli dla nas Paweł Fajdek w rzucie młotem oraz Anita Włodarczyk również w tej samej konkurencji. Srebrny medal zdobył Adam Kszczot w biegu na 800 m oraz Piotr Lisek w skoku o tyczce, a brąz wywalczyli Wojciech Nowicki oraz Malwina Kopron w rzucie młotem, Kamila Lićwinko w skoku wzwyż oraz sztafeta 4×400 m kobiet, w składzie której znalazły się Aleksandra Gaworska, Justyna Święty, Małgorzata Hołub, Iga Baumgart, Patrycja Wyciszkiewicz (eliminacje) oraz Martyna Dąbrowska (eliminacje).

Trzeba przyznać, że wynik 8 medali to naprawdę bardzo duże osiągnięcie, zwłaszcza jeśli chodzi o konkurencję rzutu młotem, w której byliśmy zdecydowanie najlepsi.

Klasyfikacja punktowa

Tak naprawdę na tego typu zawodach sportowych nie liczy się tylko ilość zebranych medali, ale również klasyfikacja punktowa. Przedstawia ona rzeczywistą siłę danej reprezentacji, ponieważ punkty przyznawane są za każde wywalczone miejsce od 1 do 8. W tej punktacji Polska zdobyła 86 punktów i bardzo mocną 4 pozycję. Możemy więc być naprawdę dumni z naszych rodaków i ich osiągnięć.