kradzież danych

Kradzież danych – co zrobić, gdy ktoś zaciągnie na nas kredyt?

Utrata dowodu osobistego, o ile nie będziemy działać szybko, może okazać się bardzo nieprzyjemna w skutkach. Kradzież danych osobowych często wiąże się np. z niechcianymi kredytami. Co robić, gdy ktoś zaciągnie na nas kredyt?

Kradzież danych – co zrobić, gdy zgubimy dokument tożsamości?

W przypadku kradzieży dowodu tożsamości, należy jak najszybciej go zastrzec. Można to zrobić, między innymi, w placówkach bankowych, dzięki czemu osoby postronne nie będą mogły wykorzystać naszych danych do zaciągnięcia kredytu.

Związek Banków Polskich powołał kilka lat temu specjalny system – Dokumenty Zastrzeżone. W bazie tego systemu znajdują się wszystkie dokumenty, które zostały zagubione lub skradzione. Każdy pracownik banku przed udzieleniem kredytu musi w pierwszej kolejności sprawdzić, czy dany dokument nie został zastrzeżony, dzięki czemu nikt niepowołany nie będzie mógł wziąć kredytu na nasze dane.

Co robić, gdy ktoś zaciągnie na nas kredyt?

Jeżeli nasz dowód lub paszport został wykorzystany do zaciągnięcia zobowiązania finansowego w naszym imieniu, ale nie zgłosiliśmy tego faktu na policję, sprawa wcale nie musi być przegrana. W takiej sytuacji będziemy musieli udowodnić, że nie zaciągaliśmy żadnego kredytu, pożyczki czy też innych zobowiązań na dowód.

Kradzież danych to zdarzenie skomplikowane pod względem sytuacji prawnej, dlatego też bardzo przydatna może okazać się tutaj pomoc doświadczonego prawnika. Jeżeli sąd nada klauzulę wykonalności, musimy złożyć do sądu odpowiedni wniosek o jej wycofanie, który kwestionować będzie zawartą przez nas umowę kredytową. Składany pozew powinien zawierać specjalny wniosek o wstrzymanie egzekucji albo wniosek dotyczący jej zawieszenia.

W odpowiedzi na nasz pozew, sąd powoła grafologa, który stwierdzi autentyczność podpisów zawartych na umowie. Będzie to oczywiście skutkowało potwierdzeniem, że umowa nie została podpisana przez nas. W przypadku kradzieży danych, warto w prokuraturze złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Będzie to jasny sygnał nie tylko dla sądu, ale również dla komornika, że to nie my zaciągaliśmy kredyt i że padliśmy ofiarą oszustwa.

3 uwagi do wpisu “Kradzież danych – co zrobić, gdy ktoś zaciągnie na nas kredyt?

  1. Kradzież tożsamości oraz wszelkich danych to w dzisiejszych czasach poważne zagrożenie i warto wiedzieć, jak się przed tym bronić, oraz co zrobić, gdy padniemy ofiarą takiego przestępstwa. Bardzo dobry wpis, otwiera oczy i pomaga zrozumieć powagę problemu.

  2. W czasach kiedy nasze dane osobowe w sposób niemal niekontrolowany wędrują po świecie trzeba bardzo uważać aby nie wpaść w jakąś pułapkę.

  3. To bez wątpienia ciężkie sprawy, mi na szczęście udało się nie zgubić żadnego ważnego dokumentu. Ale dzięki za wpis, teraz będę wiedział, co robić, jeśli to się kiedyś wydarzy 🙂 Pozdrawiam

Możliwość komentowania jest wyłączona.