pies

Ile kosztuje posiadanie psa?

Posiadanie psa wiąże się z wielką radością. Staje się on bowiem codziennym towarzyszem i pełnoprawnym członkiem rodziny. Jednak należy pamiętać, że oprócz przyjemności i zabawy, posiadanie psa niesie za sobą również wiele obowiązków, ale też i problemów, które wymagają naszego czasu oraz pieniędzy. Zobacz, ile kosztuje utrzymanie psa oraz na jakie wydatki związane z czworonogiem musimy się przygotować.

Kundelek czy rasowy?

Decyzja o posiadaniu psa musi być świadoma – to jasne, że jak każdy inny mieszkaniec domu będzie on musiał jeść. Będzie również wymagał pielęgnacji, zabawy i różnych akcesoriów przydatnych w trakcie codziennych czynności.

Kiedy decyzja o posiadaniu psa zostanie już podjęta, jednym z podstawowych wyborów będzie jego rasa. Zależy ona przede wszystkim od indywidualnych preferencji, a także roli, jaką pies ma spełniać w konkretnym domu i życiu. Psy wielorasowe albo te potocznie nazywane kundelkami, będą kosztowały od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Natomiast cena psa rasowego, z rodowodem może sięgać kilku tysięcy złotych. Wybierając psa rasowego z rodowodem, z którym chcielibyśmy występować na różnego rodzaju pokazach i konkursach, musimy wziąć pod uwagę fakt, iż jego specjalistyczna tresura i pielęgnacja będzie naszym dodatkowym kosztem, często sięgającym nawet kilkuset złotych miesięcznie.

 

Utrzymanie psa

Decydując się na posiadanie psa musimy wziąć pod uwagę wiele wydatków, zarówno tych, które poniesiemy jednorazowo lub raz na kilka miesięcy czy lat, jak i tych i comiesięcznych.

  1. Miejsce do spania. Psie legowisko kosztuje, w zależności od wielkości i materiału wykonania, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Trochę droższe będzie wybudowanie kojca. Jednak jest to wydatek, który ponosimy raz na kilka lat, w zależności od jego naturalnego zużycia. Warto więc na początku zainwestować w legowisko wykonane  dobrej jakości materiału i wytrzymałą tapicerką, na przykład z kodury, która jest odporna na zadrapania oraz łatwa w utrzymaniu w czystości.
  2. Akcesoria: obroża, smycz, kaganiec, szczotki. W zależności od ich wersji, wielkości i jakości wykonania, a także potrzeb właściciela, za tego rodzaju akcesoria zapłacimy od 200 do 300zł. Należy pamiętać, że pies będzie rósł, a poszczególne przybory będą się zużywały, dlatego co kilka lat będzie potrzebna ich wymiana.
  3. 3. Karma dla psa. To wydatek, który musimy włączyć do naszego stałego miesięcznego budżetu. Kilogram karmy  może kosztować od 5 do 25 złotych. Jednakże możemy zaoszczędzić kupując karmę w większym opakowaniu – worku o wadze około 20 kilogramów, co z pewnością okaże się dobrym rozwiązaniem w przypadku dużych czworonogów.  Przykładowo, mały piesek do wagi ok. 5-6kg potrzebuje miesięcznie około 4kg karmy, czworonóg do wagi ok. 23kg w ciągu miesiąca spożyje od 7,5 do 15kg, natomiast duży pies ważący 40-70kg, będzie potrzebował od 20 do 30kg karmy.
  4. Szczepienia. Szczeniak, w pierwszym roku życia musi mieć cykl szczepionek, które będą kosztowały około 80 zł. W kolejnych latach, jednorazowe tak zwane „doszczepianie”, kosztuje średnio 30 zł.
  5. Odrobaczanie. Trzeba pamiętać, że psu może być także potrzebne odrobaczanie czy zwalczanie tasiemczycy. Właściciela może czekać też wizyta u weterynarza i zakup leków, na co warto być wcześniej przygotowanym, zwłaszcza w przypadku psów rasowych oraz dużych, które dużo częściej chorują niż małe kundelki.

Jak widać posiadanie psa wymaga rewizji swojego dotychczasowego budżetu i uwzględnienia w nim powyższych wydatków. Największe koszty ponosimy na samym początku, jednak w późniejszym okresie nie starajmy się szukać oszczędności w rezygnacji z wizyt u weterynarza czy profilaktycznych zabiegów. Ta pozorna oszczędność może bowiem zakończyć się nie tylko kosztownym leczeniem, ale również cierpieniem naszego pupilka.