alergeny

Ile kosztuje leczenie kataru siennego?

Aaa….. psik! Któż z nas nie zna tego uczucia, gdy kręci w nosie, a nadmiar wydzieliny nie pozwala normalnie oddychać. Z katarem siennym zmaga wiele osób dorosłych a także dzieci. Oczywiście można sobie pomóc i próbować leczyć go na wiele sposobów, często stosując nawet kilka terapii jednocześnie. Zobacz, ile kosztuje leczenie kataru siennego.

Katar sienny – co to takiego?

Katar sienny to alergiczne lub sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa. Wywołują go alergeny, najczęściej pyłki roślinne, które wchodzą w reakcję z organizmem. Dlatego też katar sienny najczęściej nasila się w momencie dłuższego i bezpośredniego kontaktu z alergenem, na przykład gdy wychodzimy na spacer jesteśmy atakowani przez alergeny pyłków roślinnych, drzew, zbóż lub traw.

Odnośnie do kataru siennego używa się też pojęcia pyłkowica, które obejmuje alergiczne lub sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek wraz z dolegliwościami towarzyszącymi, jak napady astmy oskrzelowej, alergiczne reakcje skóry lub układu pokarmowego.

Pomoc z apteki.

W aptece możemy kupić leki przeciwhistaminowe, które złagodzą lub czasem całkowicie rozwiążą problem kataru siennego. Do wyboru mamy:

  • tabletki doustne
  • syropy doustne
  • aerozole do nosa
  • krople do oczu
  • preparaty do czyszczenia i nawilżania nosa, jak woda morska.

Część leków przeciwhistaminowych dostępnych jest bez recepty można więc przez problemu się w nie zaopatrzyć. Warto jednak sięgać po te produkty, które przyniosą nam ulgę bez skutków ubocznych w postaci senności, zmęczenia, a nawet problemów z koncentracją i zawrotów głowy.

Leczenie farmakologiczne nie musi być kosztowne, można bowiem sięgnąć po tańsze zamienniki droższych leków, których ceny zaczynają się już od 5 zł za opakowanie tabletek. Trzeba jednak pamiętać, że w opakowaniu mamy z reguły jedynie 10 tabletek, co na pewno nie wystarczy, by przetrwać cały okres pylenia traw, drzew czy zbóż. Nieco droższe są aerozole do nosa, których ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych. Podobną cenę mają także syropy przeciwhistaminowe oraz krople do oczu. Tutaj jednak, zarówno przy syropach, aerozolach czy kroplach, mamy już większą ilość dawek.

Immunoterapia

Metodą leczenia alergii i kataru siennego jest również immunoterapia. Polega ona na modulacji układu odpornościowego, poprzez podawanie w formie szczepionek z początku minimalnych a z czasem coraz większych dawek alergenu. W ten sposób można uzyskać tolerancję organizmu na dany alergen. Najlepsze efekty leczenia można zauważyć po drugim roku przyjmowania szczepionek. W pierwszym roku również odczujemy poprawę, bo przykre skutki alergii będą dla nas mniej dokuczliwe.

W leczeniu immunoterapią możemy wyróżnić różne formy podania  szczepionek:

  • w tabletach pod język
  • w kroplach pod język
  • w zastrzykach podskórnych.

Koszt leczenia takimi szczepionkami jest bardzo różny. Zależy on przede wszystkim od rodzaju szczepionki, a także od wyboru lekarza. Oczywiście leczenie prywatne u alergologa jest kosztownym przedsięwzięciem, gdyż sama wizyta może kosztować nawet 100 zł. Do tego musimy doliczyć koszt szczepionki, która może kosztować od 10 zł do nawet 200 zł.

Oczywiście można skorzystać z pomocy lekarza, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i wówczas za wizyty nie zapłacimy nic. Niektóre szczepionki również są refundowane przez NFZ, więc leczenie alergii może w wielu przypadkach okazać się nie wielkim wydatkiem, gdyż poniesiemy jedynie koszt samej szczepionki.

Katar sienny może być prawdziwą udręką, jednak jest wiele sposobów, by sobie z nim poradzić i zminimalizować jego skutki. Wystarczy jedynie wybrać się do alergologa, który dobierze dla nas najodpowiedniejszy sposób leczenia. Wówczas kwitnące drzewa, trawy i zboża nie będą już żadnym problemem.