kuchnia

Ile kosztuje kuchnia na wymiar?

Kupno mebli do kuchni to decyzja, której rezultat będzie towarzyszył nam przez wiele lat. Nic więc dziwnego, że staramy się wybrać jak najlepsze i najbardziej funkcjonalne. Zwykle stajemy przed dylematem: kuchnia gotowa czy robiona na zamówienie? Jeśli decydujemy się na drugą opcję, warto zorientować się, jaki będzie jej dokładny koszt.

Zestawy mebli kuchennych

W marketach budowlanych naszą uwagę przyciągają zazwyczaj gotowe zestawy mebli kuchennych. Ich kupno to oszczędność czasu i pieniędzy – nie musimy martwić się doborem szafek, blatów i kolorów, a dodatkowo są tańsze. Jeżeli jednak nasza kuchnia jest mała albo nieustawna, dobrym wyborem są meble na wymiar: nawet, jeśli wiąże się z nim szybka chwilówka na dowód. Po prostu mamy pewność, że w trakcie wyposażania kuchni nic nas nie zaskoczy.

Co wpływa na cenę?

Wielu producentów mebli kuchennych w przypadku kuchni na wymiar podaje cenę za metr bieżący. Nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie, gdyż dobieramy osobno każdy, nawet najmniejszy element, który posiada własną cenę. W zależności od doboru frontów, blatów czy nawet uchwytów ostateczna suma może się znacznie różnić od podanej.

Dużym plusem (ale podnoszącym cenę mebli na wymiar) jest dokładniejsze wykonanie i lepsze materiały, niż w przypadku gotowych zestawów. Na przykład korpusy szafek są grubsze, a użyta do ich ozdobienia okleina PCV jest bardziej odporna na wilgoć i wysokie temperatury, niż papierowe wykończenie gotowych mebli. Ich zaletą jest także stabilność oraz wytrzymałość. Wpływ na cenę mają również materiały, z których wykonane są fronty mebli – okleina PCV czy płyta MDF to tańsze rozwiązanie niż na przykład lite drewno.

Wystrój kuchni nie kończy się na samych szafkach i blatach – trzeba je jeszcze wyposażyć. Tutaj cenę podnoszą wszelkiego rodzaju półki, koszyki, szuflady, wszelkie systemy ułatwiające korzystanie z kuchennych mebli oraz oświetlenie. Niektórych uniknąć się nie da, inne można zastąpić tańszymi rozwiązaniami – pamiętajmy jednak, że najważniejszy jest nasz komfort użytkowania.

Aby móc w pełni cieszyć się nową kuchnią, potrzebujemy również sprzętu AGD. Nawet najlepszy posiłek nie powstanie, jeśli nie posiadamy płyty kuchennej lub piekarnika. W tym miejscu warto określić swoje potrzeby i oczekiwania, a następnie wybrać się do sklepu. Na rynku możemy znaleźć sprzęt o różnych parametrach i cenach – zdecydujmy się na ten, który najbardziej nam odpowiada, niekoniecznie kierując się reklamą czy poleceniem przez znajomego.

Na jakie koszty się przygotować?

Nie ukrywajmy – pełne wyposażenie kuchni to spory wydatek. Jeśli bierzemy pod uwagę meble na wymiar, warto mieć w zanadrzu budżet nawet powyżej 10 000 zł. Warto wybrać najlepsze materiały i rozwiązania, na jakie możemy sobie pozwolić. W końcu to my będziemy korzystać z kuchni przez najbliższe lata i dobrze jest, jeśli w całości spełnia ona nasze wymagania. Jeżeli jednak kwota nas przerasta, dobrym ruchem będzie skierowanie zapytania bezpośrednio do producenta mebli. Zdarza się, że dzięki odrzuceniu marży sklepowej nasze wymarzone meble udaje się kupić nieco taniej.

Meble kuchenne na wymiar to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla posiadaczy niestandardowych kuchni. Każdy, ko ceni sobie indywidualne rozwiązania, będzie zadowolony z wyboru. A łatwość i przyjemność użytkowania przekona nas, że decyzja była w stu procentach trafiona.