paleta kolorów

Ile kosztuje architekt wnętrz?

Kupno domu lub mieszkania to dopiero początek drogi. Po otrzymaniu kluczy do własnych czterech kątów zaczyna się etap decydujący – urządzanie. Wielu z nas decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego architekta wnętrz. Nie zawsze jednak orientujemy się, ile taka usługa kosztuje i czy konieczna będzie pożyczka przez internet na konto, by cieszyć się  wnętrzem jak z katalogu. Oto kilka kryteriów, na których opiera się wycena aranżacji mieszkania albo domu.

Typ nieruchomości

Mówiąc najprościej – pragniemy urządzić dom, czy mieszkanie w bloku? Wbrew pozorom wycena domu wypadnie korzystniej – mimo zwykle dużo większego metrażu ( w przypadku domów jednorodzinnych jest to około 110 m2 , mieszkania – ok. 60 m2). Powodem jest ilość pomieszczeń, których nie projektujemy: pralnia, kotłownia, garaż, pokoje gospodarcze, klatki schodowe. Dzięki temu możemy nieco zaoszczędzić, warto jednak brać pod uwagę przestrzeń, którą chcemy zaprojektować. Zazwyczaj jest ona większa niż w mieszkaniu, więc architekt odpowiednio ją wyceni.

Reprezentacyjność architekta

Na rynku możemy spotkać zarówno oferty dużych biur projektowych, jak i początkujących architektów świeżo po studiach bądź z umiarkowanym doświadczeniem. Można się łatwo domyślić, że pierwsza opcja będzie dużo droższa. W większych miastach ceny profesjonalnej obsługi sięgają nawet 300 zł za m2, podczas gdy prywatni przedsiębiorcy zgodzą się na kilkadziesiąt złotych. Jednak korzystanie z ogłoszeń początkujących architektów może wiązać się z ryzykiem – nie wiemy, czy projekt i wykonanie będzie odpowiadało naszym oczekiwaniom. Rozwiązaniem jest znalezienie osoby lub firmy z polecenia. Dzięki temu mamy większą pewność, że wszystko pójdzie po naszej myśli, a koszty nie przekroczą naszych możliwości.

Rodzaj usługi

Przy wycenianiu usługi architektonicznej ma również znaczenie jej zakres. Innemu cennikowi będzie podlegać konsultacja w sprawie wystroju sypialni lub kuchni, a inaczej całkowite urządzenie czterech kątów w stanie deweloperskim. Zdarza się również, że początkowa „mała porada architekta” skutkuje całkowitym przeorganizowaniem wnętrza. Zanim więc skontaktujemy się ze specjalistą, warto ustalić, czego oczekujemy i na co możemy sobie pozwolić. To ułatwi rozmowę z architektem oraz późniejszą współpracę.

Rynek projektantów wnętrz jest dynamiczny –wymaga od profesjonalistów znajomości szybko zmieniających się trendów oraz indywidualnego traktowania klienta. Nie istnieje więc coś takiego, jak cennik ogólny porad architekta. Każda firma i prywatny przedsiębiorca ustala własne ceny i to od nas zależy, jakie koszty ostatecznie poniesiemy. I choć skorzystanie z usług architekta to czasem dość spory koszt, warto podjąć tego rodzaju współpracę, by cieszyć się idealnie zaprojektowanym wnętrzem, które zapewni nam komfort i bezpieczeństwo każdego dnia. W przypadku braku środków na taki wydatek, pomocna może okazać się pożyczka przez internet na konto, którą możemy wygodnie zaciągnąć bez wychodzenia z domu i spłacić w określonym przez nas terminie.