kontrola podatkowa

Kontrola podatkowa w małej i średniej firmie – zmiany od 2017 roku

Zgodność działalności z wymogami ordynacji podatkowej to jedna z najważniejszych kwestii, które musi mieć na uwadze przedsiębiorca. Od nowego roku kontrola podatkowa odbywać się będzie na zmienionych zasadach – jakich?

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w kontroli podatkowej dla małych i średnich przedsiębiorstw. Od stycznia będzie obowiązywał je Jednolity Plik Kontrolny, który do tej pory składały jedynie duże firmy. Choć te przetarły szlaki małym przedsiębiorcom, to eksperci uważają, że nie obędzie się bez problemów. Czym jest Jednolity Plik Kontrolny i z jakimi zmianami w prowadzeniu księgowości się wiąże? Wyjaśniamy, jakie zmiany wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku.

Jednolity Plik Kontrolny, czyli…

JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny, wprowadzony został w lipcu bieżącego roku i obowiązywał dotychczas jedynie największe podmioty. Czego dotyczy? Otóż objęte nim przedsiębiorstwa musiały przekazywać drogą elektroniczną najważniejsze księgi podatkowe i dowody finansowe.

Nazwa „jednolity” pojawiła się stąd, że nad wszystkim czuwa system informatyczny, który automatycznie generuje dane za konkretny okres, gotowe do przesłania do fiskusa. Wszystko odbywa się przez zapewnioną przez Ministerstwo Finansów bramkę internetową, która jednak, jak zauważają specjaliści, bywa zawodna i ma problem z przyjęciem plików od podatników.

Nowa kontrola podatkowa w małych i średnich przedsiębiorców

Choć mikrofirmy nie zostaną objęte zmianą, to ta dotyczyć będzie małych i średnich przedsiębiorców już od 1 stycznia 2017 roku. Teraz i oni zobowiązani będą składać Jednolity Plik Podatkowy, czyli przekazywać księgi rachunkowe, księgę przychodów i rozchodów, faktury VAT, ewidencję zakupu i sprzedaży VAT oraz wyciągi bankowe.

Eksperci są pełni obaw i zapowiadają, że choć Jednolity Plik Kontrolny już od jakiegoś czasu funkcjonuje w dużych przedsiębiorstwach, to w przypadku małych firm może stać się przyczyną wielu utrudnień. Musimy bowiem pamiętać, że niewielkie firmy dysponują zwykle znacznie mniejszymi sumami oraz mają mniej pracowników. Jednolity Plik Kontrolny wymaga natomiast ogromnych zmian w systemie księgowania, a co za tym idzie – także sporych inwestycji, które dla małego przedsiębiorcy mogą być zabójcze.

2 uwagi do wpisu “Kontrola podatkowa w małej i średniej firmie – zmiany od 2017 roku

  1. Dzięki! Świetny artykuł, nie zawsze trafi się podobna perełka.

  2. Bardzo interesujący tekst o finansach, każdy
    powinien go przeczytać żeby zrozumieć finanse osobiste.
    Dzięki za udzielenie i powodzenia w pisaniu bloga

Możliwość komentowania jest wyłączona.