komisja nadzoru finansowego

Czy Komisja Nadzoru Finansowego przestanie istnieć?

Komisja Nadzoru Finansowego to organ sprawujący pieczę oraz nadzór nad finansami w Polsce. Powstała w roku 2006 na mocy ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Czy niedługo przestanie istnieć?

W ostatnim czasie media donoszą, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości planują przeniesienie funkcji i zadań przypisanych do KNF na rzecz Narodowego Banku Polskiego. Komisja Nadzoru Finansowego nie miałaby w tym wypadku zajmować się finansami kraju. Na ten moment doniesienia te pozostały bez komentarza NPB oraz KNF.

Komisja Nadzoru Finansowego – niepewna przyszłość?

Anonimowy informator przekazał informacje na temat tego, że techniczne szczegóły przeniesienia procesu z KNF do NBP są właśnie omawiane, przy czym chodzi o przeniesienie pracującej komisji w całości do Narodowego Banku Polskiego. Sytuacja ma być wyjaśniona w przeciągu kilku najbliższych tygodni. Rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego, Łukasz Dajnowicz, nie odpowiada na zadane pytania, które dotyczą tego, czy NBP posiada odpowiednie kompetencje do przejęcia całości procesu i nadzoru nad finansami.

W odpowiedzi można uzyskać informacje, że są to decyzje podyktowane sytuacją polityczną oraz że musi zostać zapewnione bezpieczeństwo podczas przenoszenia procesu. Z rozmowy można wywnioskować również, że jeśli NBP miałby przejąć zadania KNF w tym aspekcie, to musiałby mieć większy wpływ na działanie banków komercyjnych oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat procesów w nich zachodzących.

Czy sprawa jest przesądzona?

Rozmowy w temacie zmian są prowadzone już od dłuższego czasu, doniesienia w internecie pojawiły się kilka miesięcy temu. W czerwcu miała się odbyć rozmowa z premier Szydło oraz innymi ważnymi osobistościami w celu ustalenia konkretnych szczegółów.

Pomysł popiera również wicepremier Mateusz Morawiecki, który odpowiada ze politykę gospodarczą partii rządzącej. Z zebranych informacji wynika, że już wcześniej chciano takie rozwiązanie wprowadzić, jednak rozmowy na ten temat nie przyniosły żadnych wyników. Sytuacja powinna zostać rozwiązana na przełomie kilku miesięcy, a jeśli zostanie podjęta decyzja o przeniesieniu komisji, to proces ten będzie wymagał niemałej pracy.