australia

Jak w Australii spędza się Święta Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia są nieodzownym elementem naszej kultury, religii i tradycji. Są wyjątkowe, magiczne i pełne wspaniałych tradycji, które Polacy bardzo chętnie pielęgnują i przekazują z pokolenia na pokolenie. Nie wszędzie jednak Boże Narodzenie jest obchodzone tak jak w Polsce. Zobacz, jak w Australii spędza się Święta Bożego Narodzenia.

Święta Bożego Narodzenia bez śniegu?

W Polsce Święta Bożego Narodzenia obchodzimy w środku zimy i trudno nam sobie wyobrazić, gwiazdkę bez śniegu i chłodu za oknem. To przecież właśnie ten zimowy klimat sprawia, że święta stają się bardziej wyjątkowe
i magiczne.

Boże Narodzenie w Australii również przypada na 24 grudnia, jednak należy dodać, że jest to sam środek australijskiego lata. Temperatury sięgają 30 stopni, a wilgotność powietrza przekracza 70%, trudno więc o prawdziwy gwiazdkowy klimat.

Tradycja tak, religia niekoniecznie

W Polsce Boże Narodzenie jest bardzo ważnym wydarzeniem religijnym. W kościołach ustawiane są przepiękne szopki, dzieci chodzą na roraty a dorośli starają się dotrzymać postanowień adwentowych, chcemy jak najlepiej przygotować się do tej pamiątki narodzin Jezusa.

Chociaż w Australii dominują religie chrześcijańskie, to jednak Boże Narodzenie w większości domów pozbawione jest elementów religijnych. Główną ideą świąt są prezenty, odpoczynek i wakacje a także spędzanie czasu wspólnie z rodziną.

Świąteczne menu w Australii

Oczywiście w niektórych domach na wigilijnych stołach można spotkać karpia i pierogi z kapustą i grzybami, jednak w Australii bardziej popularny jest pieczony indyk czy gotowane krewetki. Świąteczne menu jest bardzo różnorodne i związane z tradycją i kulturą obowiązującymi w danej rodzinie.

Nie ma świąt bez prezentów

W okresie świąt nie może zabraknąć gwiazdkowych prezentów i Australijczycy są również tego zdania. Bardzo popularne jest kupowanie upominków dla rodziny i znajomych, to tradycja, która podobnie jak w Polsce chętnie jest pielęgnowana.

W Australii jednak prezenty otrzymuje się rano 25 grudnia, nie tak jak w Polsce 24 grudnia po kolacji wigilijnej i gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka.

Najważniejszy posiłek świąt, czyli Wigilia

Największą tradycją polskich Świąt Bożego Narodzenia jest kolacja wigilijna spożywana wspólnie z najbliższymi, wieczorem 24 grudnia. W Australii natomiast główny świąteczny posiłek spożywa się w południe 25 grudnia. Trzeba przyznać, że świąteczny klimat jest więc zupełnie inny niż w polskich domach. Upalny dzień i ostre słońce nie tworzą magicznej i wyjątkowej atmosfery, nawet jeśli w świątecznym menu znajdzie się smażony karp, pierogi, kapusta z grzybami i grochem czy makówki.

Zakupy i plażowanie w święta

Chyba największe różnice w spędzaniu Świąt Bożego Narodzenia możemy dostrzec w drugim dniu świąt. 26 grudnia jest już mało świątecznym dniem. To raczej okres największych wyprzedaży i szalonych zakupów, a także relaksowania się na plaży wspólnie z całą rodziną.

Niezależnie jednak od klimatu, obyczajów, religii i tradycji Święta Bożego Narodzenia mogą być magiczne i niezwykłe, bo przecież w tym wyjątkowym czasie najważniejsza jest bliskość, miłość i obecność drugiej osoby. Święta spędzone z rodziną i przyjaciółmi zawsze będą wesołe i radosne… i w Polsce i w Australii.