e-paragony w Polsce

E-paragony w Polsce – na czym to polega i kiedy się pojawią?

Nowy sposób dokumentowania transakcji – czyli wprowadzenie e-paragonów – ma być sposobem na dokładniejsze oraz łatwiejsze kontrolowanie wydatków, sprzedaży oraz podatków. Jakie reakcje wzbudzają e-paragony w Polsce? Czy rozwiązanie to ma tylko dobre strony?

Założenia są proste – w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy z Polski mają zniknąć papierowe paragony. Zamiast nich klient otrzyma elektroniczny dowód zapłaty – wysłany na maila, na telefon komórkowy, do właściwej aplikacji bądź internetowej bankowości. Skorzystać mają wszyscy – zarówno klienci (którym łatwiej będzie kontrolować wydatki), przedsiębiorcy (którzy otrzymają szczegółowe dane na temat sprzedaży własnych produktów), jak i Ministerstwo Finansów (które zyska duże ułatwienie w ściganiu osób uchylających się od płacenia podatków).

E-paragony w Polsce a korzyści dla klientów

Zwolennicy wprowadzenia takich nowoczesnych rozwiązań podkreślają, iż e-paragony w Polsce to właściwy trend, który z jednej strony pozwoli na unowocześnienie handlu, a z drugiej przyniesie duże korzyści. Co zyskają klienci? Przede wszystkim wygodę. Dzisiaj mamy do czynienia z dość istotnym paradoksem – klient ma możliwość zapłacenia za zakupy nowoczesną aplikacją w telefonie, ale w zamian dostaje papierowy wydruk, który po kilku tygodniach jest już zupełnie niewidoczny. A w dodatku łatwo go zgubić – co ma niebagatelne znaczenie w przypadku chęci złożenia reklamacji.

E-paragony w Polsce mają to zmienić – klient będzie przechowywał paragony w formie elektronicznej i w każdej chwili będzie mógł do nich sięgnąć. Dodatkowo każdy zainteresowany będzie mógł zainstalować odpowiednią aplikację, która przeanalizuje zebrane e-paragony – w ten sposób klient uzyska informacje o kaloriach kupowanych produktów bądź o średnich wydatkach na żywność, ubrania bądź rozrywkę.

E-paragon korzystny dla biznesu?

Eksperci podkreślają, że e-paragony w Polsce to także duża korzyść dla biznesu – producent czekolady będzie mógł uzyskać dane, jak kształtuje się sprzedaż w poszczególnych placówkach handlowych. To stworzy nowe możliwości dla analiz biznesowych – przedsiębiorca będzie mógł przeanalizować sprzedaż i podjąć odpowiednie kroki w celu jej zwiększenia.

Korzyści i plany Ministerstwa Finansów

Warte podkreślenia jest także to, iż e-paragony w Polsce przyniosą korzyści samemu państwu. Zyska GUS, który będzie miał dostęp do szczegółowych statystyk. A Ministerstwo Finansów zyska narzędzie do walki z szarą strefą – system komputerowy wskaże ilość wystawianych paragonów, co będzie mogło być podstawą do wszczęcia kontroli. Podstawą jest założenie, iż tylko uczciwe płacenie podatków może być szansą na ich obniżenie.

Razem z e-paragonami powstanie też centralna baza faktur – oba systemy będą połączone i dzięki temu łatwiej będzie kontrolować uczciwość sprzedawców. Wiąże się to z wymianą wielu kas fiskalnych – na takie, które będą pracować w systemie on-line. Natomiast w dalszych planach jest utworzenie wirtualnych kas fiskalnych, których funkcję będzie mógł pełnić telefon lub komputer.