długi Polaków

Długi Polaków stanowią wielopoziomowe trudności finansowe

46% Polaków żyje z więcej niż jednym zadłużeniem. W dodatku nie powstrzymuje ich to od zaciągania następnych zobowiązań. Dane BIK zaskakują, gdyż okazuje się, że dla Polaków istotniejsza jest spłata raty kredytu, a uregulowanie limitów debetowych jest sprawą mniej pilną.

Grupy osób, które obciążone są wielokrotnymi zobowiązaniami to już 6,9 mln osób i jak okazuje się, ta liczba nadal ma rosnąć. Ich łączna kwota zadłużeń sięga 408,8 mld złotych. Wśród tych osób jest zbiorowość, która ma na swoim koncie jednocześnie kredyty konsumpcyjne, mieszkaniowe, limity kredytowe oraz karty kredytowe. Obecnie jest to 768,25 tysięcy osób.

Skutki posiadania kilku długów

Taka mnogość zadłużeń może doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji. Tym bardziej, że 18% osób mających problem ze spłatą kredytu przyznaje, że jedynym rozwiązaniem ich problemu jest zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Tworzy się w ten sposób rolowanie zadłużenia, a długi Polaków coraz bardziej wymykają się spod ich kontroli. Dlatego, aby uniknąć problemów ze spłatą, które ma blisko 1/5 osób, należy wcześniej dokładniej prześledzić nie tylko własne możliwości finansowe, ale też kondycje gospodarki czy waluty w danym państwie.

Jednak, gdy mimo to nie da się ich uniknąć, warto zwrócić się do instytucji bankowej, u której brało się kredyt i zgłosić chwilowy problem finansowy. Da się w ten sposób jasny znak, że nie zamierza się unikać odpowiedzialności, a jedynie znaleźć dogodny sposób, aby się z nią zmierzyć. Często banki w takich sytuacjach proponują skonsolidowanie aktualnych zobowiązań kredytowych.

Długi Polaków – czy pomagają nam rodziny?

Czasem pomoc specjalistów może okazać się bezpieczniejsza i korzystniejsza nawet od zaciągania pożyczek od rodziny, czy przyjaciół. 33% korzysta z takiego sposobu, kiedy kłopoty finansowe stają się zbyt uciążliwe, jednak taki sposób rodzi także wiele innych konsekwencji, jak choćby napięte relacje w gronie bliskich osób.

Tym samym warto zwrócić uwagę na to, jakie uciążliwe skutki może nieść ze sobą każdy kolejny kredyt. Nie ma złotego środka na problemy finansowe, jednak ważne jest, aby nie dopuścić do wciągnięcia się w pułapkę zadłużeń.