bagaz

Jak bezpiecznie spakować bagaż, by podróż była bezpieczna?

Wakacje, ferie, długi weekend to zawsze świetna okazja do rodzinnego wyjazdu za miasto. Trzeba jednak pamiętać, by spakować swój bagaż nie tylko tak, by wszystko się zmieściło, ale również by nic nie zakłóciło bezpieczeństwa podczas jazdy. Zobacz, jak spakować bagaż do samochodu, by podróż była bezpieczna.

Ułożenie toreb i walizek w bagażniku

Duże znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich pasażerów ma rozmieszczenie bagaży w samochodzie. Umieszczając walizki i torby w bagażniku samochodu należy stosować się do zasad, które zagwarantują bezpieczną jazdę:

  • największe i najcięższe rzeczy należy umieszczać możliwie najbliżej oparcia siedzeń tylnej kanapy, jak najniżej i najbliżej środkowej części pojazdu. Ma to bardzo duże znaczenie podjazd jazdy. Zbyt duże obciążenie tylnej osi pojazdu, może utrudniać jazdę i negatywnie wpływać na poruszanie się pojazdu, zwłaszcza przy pokonywaniu ostrych zakrętów.
  • bardzo ważne, by bagaże podczas jazdy nie zmieniały swojego położenia, dlatego warto wypełnić wolną przestrzeń bagażnika lub zastosować linki bądź taśmy mocujące, które zapobiegną przesuwaniu się bagaży.
  • bagaże nie mogą także wystawać poza linię siedzeń, dotyczy to samochodów typu hatchback i kombi. Bagaże, które przedostaną się do kabiny mogą nie tylko zakłócić jazdę, ale także spowodować wypadek, dlatego tak ważne jest rozsądne umieszczenie walizek i pamiętanie o zasunięciu rolety.

Jak spakować boks dachowy

Pakując boks dachowy również należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • najcięższe pakunki należy lokować na środku, aby znajdowały się pomiędzy belkami, do których przymocowany jest boks.
  • należy pamiętać, by zabezpieczyć przedmioty transportowane w boksie dachowym w taki sposób, by nie przemieszczały się podczas jazdy i tutaj również sprawdzą się linki mocujące.
  • bardzo ważne jest także prawidłowe zamknięcie boksu, by nie otworzył się podczas drogi.

Przewożenie rowerów

Wiele osób, jadąc na wycieczkę bądź na urlop zabiera ze sobą rowery. Jak bezpiecznie je przetransportować? Najlepiej użyć w tym celu odpowiednie mocowania dla rowerów, które możemy zamontować w dwojaki sposób:

  • na dach samochoduumieszczamy je na dachu z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. Zapewniają stabilność i bezpieczeństwo rowerom. Istotne jest odpowiednie ustawienie roweru na rynnach bagażnika, od tego zależy, czy będą one odpowiednio mocno osadzone na dachu samochodu. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności np. podczas wjazdu do garażu czy na parking podziemny.
  • na hak holowniczy – bardzo łatwo jest na nich ustawić rowery bez pomocy drugiej osoby. Możliwy jest również wjazd w każde miejsce bez kontrolowania wysokości dachu, np. do garażu podziemnego.

Kontrolowanie samochodu podczas jazdy

Należy pamiętać, że samochód pełen bagaży może zachowywać się inaczej podczas jazdy. Przede wszystkim wydłuży się jego droga hamowania, o czym należy pamiętać o każdej porze roku, a zwłaszcza zimą, gdy drogi mogą być pokryte lodem i śniegiem. Pogorszą się także jego osiągi, a w przypadku jazdy z boksem dachowym lub bagażnikiem na rowery także aerodynamika i reakcja na boczny wiatr. Warto więc zachować dużą ostrożną podczas jazdy i zdjąć nogę z gazu, bo lepiej dojechać do celu wycieczki wolniej ale za to bezpieczniej.